لزوم آمادگی همه جانبه پالایشگاه های گاز در مقابل تهدیدات امنیتی و فضای سایبری

 

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران خواستار آمادگی همه جانبه پالایشگاه های گازی کشور در مقابل تهدیدات امنیتی و فضای سایبری شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، غلامرضا بهمن نیا در جلسه بررسی طرح تجمیع مطالعات پدافند غیرعامل که به میزبانی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با وجود موقعیت خاص از نظر ژئوپولوتیک، مسایل سیاسی، جغرافیایی و تهدیدات استکبار جهانی در جایگاهی قرار گرفته که مسئولین همیشه باید با آگاهی و هوشمندی در این زمینه حرکت کنند و در برابر هرگونه تهدیدی موضع گرفته و تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کنند.

وی افزود: برای رویارویی با هرگونه تهدید چه در مسایل سیاسی و چه در صنعت، همیشه باید با آمادگی کامل حرکت کنیم و امروز صنعت گاز و پالایشگاه ها در این میان از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند تا تولید ایمن و پاک و پایدار داشته باشند.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای دستیابی به تولید پایدار باید چالش های پیش رو و آسیب پذیری آنها را مورد بررسی قرار داد، تصریح کرد: باید تمامی طرح های مطالعات پدافند غیرعامل، فرآیندها و بهره برداری از تجهیزات با اتخاذ تدابیر درست در پالایشگاه ها اجرایی شود تا تولید مستمر و پایدار گاز طبیعی را شاهد باشیم.

بهمن نیا در ادامه، پایداری تولید را یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی دانست و بیان کرد: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد با توجه به جایگاهی که دارد یکی از پیشرو‌ترین پالایشگاه‌های گازی کشور در این راستا محسوب می شود.

وی ضمن تأکید بر اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل، توجه به تاب‌آوری پالایشگاه ها و انطباق الزامات آن با مؤلفه‌های پدافند غیرعامل را، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر عنوان کرد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه امروز با خطرات سایبری زیادی روبرو هستیم، خاطر نشان کرد: فرهنگ سازی و آموزش عمومی در زمینه به کارگیری اصول و ضوابط پدافند غیرعامل از مؤلفه‌های تاثیرگذار در مقابله با تهدیدات فضای مجازی و جنگ نرم است؛ بنابراین بایستی با تعریف سناریوهای مختلف و نیز با دستورالعمل های پدافند غیرعامل به منظور حفظ و صیانت از تاسیسات، در برابر حملات و هرگونه تهدید آماده باشیم.